Проект„НАШЕТО УЧИЛИЩЕ – СПОДЕЛЕНА ОТГОВОРНОСТ”

 

alt alt
 

Финансиран от: Швейцарската фондация ОАК чрез Институт за социални дейности и практики – София

Продължителност:  8 месеца  (15 октомври 2010 – 15 юни 2011 г.)

Основна цел: Да ангажираме ресурсите на заинтересованите страни и да обединим техните професионални и непрофесионални усилия за превръщане на училището в сигурна и безопасна среда, прилагайки подхода „Резилианс”*.

Проведените обучения на педагози от училище „Иван Вазов”-Горна Оряховица в подхода „Резилианс” дават на нашите колеги допълнителен ресурс от знания и умения, които  те ще използват и в бъдеще, повишавайки ефективността в работата с деца за превенция на насилието, основана на партньорство между заинтересованите страни по веригата деца-училище-учители-родители.

Дискусиите и тренинг групите с деца имат за цел да дадат знания, умения и компетентност на учениците  да усвоят модели на общуване без насилие и агресия, да се развие у тях чувствителност и критичност към прояви на агресия не само в училище, но и у дома. Включването им в Клуб „Форум театър”, в подготовката и осъществяването на училищния празник цели да стимулира творческите изяви на децата, да се развива техният потенциал и да се подобрява взаимодействието им в групите.

Предлагайки на родителите да се включат в „Училище за родители”, им даваме възможност да получатинформация за Резилианс като един от новите подходиза превенция на насилието, както и за институции, където могат до получат подкрепа в моменти на семейни кризи.Помагаме им да повишат техния капацитет за справяне с трудни житейски ситуации по начинмаксимално щадящ  децата чрез развитие на базови умения за ефективно родителство.  По този начин целим да създадем подкрепяща среда от възрастни, които с поведението и личния си пример вдъхновяват децата.Родителите ще осмислят своята ключова роля в общоучилищния процес срещу насилието в училище.

Общата работа между деца, учители и родители по съвместното изготвяне на Харта на класа е първата стъпка в практическото приложение на подхода Резилианс по превенция на насилието в училище и към създаване на  условия за превръщане на училището в безопасна, уютна и приятна среда за учебна работа и дейности в свободното време;

По този начин, мобилизирайки ресурсите на три заинтересовани страни, ще създадем в училище «Иван Вазов» модел на работа, който не разчита на санкциониране на учениците, а работи активно за възпрепятстване на насилническо поведение чрез създаване на приятелска среда, която предпазва, като стимулира участието на децата,  зачитайки тяхнотомнение.

 

Целева група:Ученици, учители и родители на деца от ОУ”Иван Вазов” – град Горна Оряховица.

 

alt

 

Основни дейности:

  1. „Училище за родители”.
  2. Тренинг групи за деца.
  3. Дискусии с ученици.
  4. Работа в Клуб „Форум театър”.
  5. Изработване, приемане и подписване на Харта на класа.
  6. Изработване и подписване на Харта на училището.
  7. ”Нашият общ празник”.
  8. Кръгла маса ”Никога нищо не е загубено докрай, никога нищо не е спечелено изцяло”.
  9.  Популяризиране на подхода Резилианс и на резултатите от работата по проекта.
  10.  Работни срещи.
  11.  Вътрешен мониторинг.

 

Очаквани резултати:

Практическо приложение на подхода Резилианс за превенция на насилието над децачрез придобиване на умения за безопасно поведение на учениците истимулиране на активността и участието на всички заинтересовани страни.

Създаден и апробиран модел на работав училището, който действа ефективно за ограничаванена насилническо поведение чрез създаване на приятелска среда, която предпазвадецата, стимулирайкиактивното им участие.  

Създадени условия за превръщане на училището в безопасна среда, катоакцентът е поставен върху споделената отговорност между всички засегнати страни.

______________________

*Резилианс е един нов подход в социалната и възпитателна работа с деца. Думата “resilience” характеризира устойчивостта на удар, т.е. отнася се до физиката на телата. Резилиансът може да се разглежда като способността на даден човек да се развива и израства в много трудни условия. Една подобна способност предполага: предпазване и защита, устойчивост; изграждане отново и планиране в перспектива. Тя се изгражда чрез процес, продължаващ целия живот, във взаимодействие между индивида и неговото обкръжение. Следователно тази способност се променя в зависимост от конкретните условия и в зависимост от етапите на живота. Тя никога не е абсолютна. Никога нищо не е спечелено докрай, никога нищо не е загубено изцяло: в това именно се състои реализмът и надеждата на резилианса. Друга характерна особеност на резилианса е, че при него акцентът е поставен върху споделената отговорност между всички засегнати  страни. Това определение е формулирано от обучителите по резилианс Стефан Ванистендал и Мишел Монсьо

 

alt

 

Екип по изпълнението на проекта:

 

Нели Трънкова

Таня Русева

Елка Маркова

Галя Нинова,

Розалия Нанкова

Мариета Стоянова

Светла Новакова

Гергана Павлова

Емилия Горанова