Ученици, родители и преподаватели от ОУ „Иван Вазов“-Горна Оряховица взеха участие в първия Ден на четенето в България. Фондация „Четене“, фондация „Детски книги“ и сдружение „Книги и четене“ поставят началото на това събитие. Инициативата се провежда в цялата страна на 17 ноември и цели да насочи вниманието към четенето като възможност за развитието на грамотността, трупането на знания и усвояването на умения.
За мото на събитието организаторите избират „Четенето дава възможности“, с което се надяват да променят нагласите, че книгите са занимание единствено за свободното време, и че насърчаването на интереса към четенето се случва единствено в училище.
Малки и големи четци участваха в събирането на любими детски книжки, които учениците от ОУ „Иван Вазов“ дариха в днешния ден на четенето на малчугани от три детски градини в Горна Оряховица.
Всички междучасия през учебния ден бяха озвучени от звънките гласчета на четящи деца от 1 до 7 клас. Пред микрофона на училищната уредба учениците четоха всяко междучасие откъси от приказки, басни, произведения на български и чуждестранни писатели и поети. Специален гост в Деня на четенето бе и писателката Таня Мезева. Тя проведе беседа с учениците относно четенето и прочете част от нейни стихотворения. Авторката Петя Петрова прочете онлайн детска история и представи книгата „“Везната на доброто““ – една история, която учи децата да търсят и откриват доброто.
Родители на ученици от ОУ „Иван Вазов“ с огромен интерес се включиха в разнообразните инициативи, организирани от екипа на училището. Ролята на всеки родител е огромна в създаването и поддържането на семейните навици в общуването с книгите. Гостуващите родители бяха подбрали увлекателни четива, които впечатлиха и насърчиха децата да четат, защото „четенето дава възможности“. Баба Цанка потопи учениците във вълшебство на книжките. Ентусиазирани от приказките учениците показаха своите умения в състезанието „Най-добър четец“ . В края за награда децата получиха „Книжен чеклист“ и обещаха всеки ден да отбелязват своя напредък в четенето .
Малки посланици на четенето посетиха приятелите си от 7 клас, на които представиха най-различни жанрове художествени текстове. По-големите ученици също дадоха пример и насърчиха третокласниците към четенето, като представиха най-дългото стихотворение, което са заучавали в училище.
Представителни групи от по-големи ученици четоха на по-малките деца интересни народни приказки, басни, стихотворения. Заедно разглеждаха книжки с красиви илюстрации, разказаха свои любими приказки, изработиха разнообразни книгоразделители и разговаряха за ползата от четенето. В часовете по компютърно моделиране и информационни технологии преподавателите проведоха беседи за предимствата и недостатъците относно дигиталното четене с електронни четци и класическата книга от хартия.
17 ноември се оказа един вдъхновяващ Ден на четенето, в който всички преоткриха великата магия, скрита в разгърнатата книга.